دوچرخهمقالات دوچرخه

دوچرخه توریستی | ویژگی ها، انواع و کاربردها

آیا سفر کردن با دوچرخه برای شما هم جذاب است و دوست دارید بدانید با چه نوع دوچرخه‌ای می‌توان روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها پدال زد و از زیبایی‌های مسیر پیش‌رو لذت برد؟ دوچرخه توریستی درست مانند مدل‌های دیگر است با این تفاوت که برای سفر کردن و گشت و گذارهای طولانی طراحی و تجهیز شده است.

این نوع از وسیله نقلیه برای طی کردن مسیرهای طولانی و حمل بار ویژگی‌هایی را درون خود جای داده که باعث می‌شود سواری راحت و لذت‌بخشی را با آن تجربه کنید. برای اینکه بدانید چه چیزی این چرخ را از سایر مدل‌ها متمایز می‌کند و باید در انتخاب آن به چه نکاتی دقت کنید، تا انتهای این مطلب از بایکینگ با ما همراه باشید.

دوچرخه توریستی | ویژگی ها، انواع و کاربردها

دوچرخه توریستی چیست؟

دوچرخه توریستی یا تورینگ که به آن  تور هم می‌گویند، وسیله نقلیه‌ای است که برای گردشگری و سفر طراحی شده است. با این وسیله نقلیه جمع و جور و کم‌خرج می‌توان تقریبا به هر جایی سفر کرد و وسایل مورد نیاز برای این سفر را با خود حمل نمود.

البته توجه کنید که با بسیاری از انواع دوچرخه می‌توان این کار را انجام داد و ممکن است در حال حاضر چرخی در اختیار داشته باشید که بتوانید با آن به مسافرت بروید. اما این وسیله نقلیه ویژگی‌های خاص خودش را دارد و برای بهتر فهمیدن و پی بردن به تمام زیر و بم آن، می‌توان انواع مختلف ان را بررسی کرد.

دوچرخه توریستی چیست؟

انواع دوچرخه توریستی

یک دوچرخه تور معمولی شباهت بسیاری زیادی با مدل جاده ای دارد. مدل توریستی فریمی ساده و استاندارد داشته و دسته‌های آن به حالت دراپ هستند. همچنین هنگام راندن با این وسیله نقلیه برخلاف مدل جاده ای باید صاف‌تر بنشینید.

پیکربندی دوچرخه‌های تور متفاوت هستند و هر کدام برای فردی خاص با هدفی خاص مناسب است. اگر می‌خواهید در جاده‌ای آسفالته سفر کنید، یک نوع تورنیگ لازم دارید و اگر مایل به گشت و گذار در جاده‌های خارج از شهر و ناهموار هستید هم نوع دیگری مناسب شما است.

انواع دوچرخه توریستی

تورینگ جاده ای

نوعی از دوچرخه به نام جاده ای وجود دارد که از آن برای طی کردن مسیرهای طولانی در جاده و مسابقات استفاده می‌شود. مدل توریستی جاده ای، در واقع ترکیبی از این دو است و برای سفرهای طولانی در جاده‌های هموار ساخته شده است.

قاب این نوع طوری طراحی شده که نه تنها پدال زدن در طولانی مدت را راحت می‌کند، بلکه باعث می‌شود بارها و کیف درون آن گیر نکند. یک تورینگ جاده ای مدرن، مانند مدل جاده ای مسابقه، چرخ‌های ۶۰۰ میلی‌متری دارند.

سایر مدل‌ها نیز ممکن است رینگ‌های پهن‌تر و فاصله بیش‌تری از یکدیگر داشته باشند. چرخ‌های نازک‌تر استحکام و سرعت بیشتری دارند، وزن کم‌تری نسبت به سایر تایرها دارند و از همه مهم‌تر این‌که برای تعویض در دسترس هستند و پیدا کردن و تعمیر آن‌ها کار چندان مشکلی نیست.

تورینگ جاده ای | دوچرخه توریستی

تورینگ ورزشی

تورینگ ورزشی یک دوچرخه توریستی بسیار سبک وزن است که چرخ‌هایی باریک و با ضخامت ۲۵ الی ۲۸ میلی‌متر دارد. درواقع می‌توان آن را نوعی از مدل جاده ای مسابقه با چرخ‌های سنگین‌تر و فریم انعطاف‌پذیرتر دانست. هنگام استفاده از مدل توریستی ورزشی باید به این نکته توجه کرد که این وسیله نقلیه توانایی حمل بارهای سنگین را ندارد و باید هنگام گردشگری با آن سبک سفر کرد.

تورینگ تاشو

اگر قبلا نام دوچرخه تاشو به گوشتان خورده باشد و با آن آشنایی داشته باشید، می‌دانید که از این وسیله نقلیه بیشتر برای رفت و آمدهای درون شهری استفاده می‌شود. اما مدل تورینگ تاشو، ویژگی‌ها و تفاوت‌های بسیار جزئی را درون خود جای داده که سفر کردن با آن را ممکن می‌کند.

تورینگ تاشو | دوچرخه توریستی

اغلب دوچرخه‌های توریستی تاشو چرخ‌های ۴۰۶ تا ۵۱۰ میلی‌متری دارند. این نوع از وسیله نقلیه را می‌توان با خود در هواپیما، قطار و یا در صندوق عقب ماشین گذاشت و در مقصد با آن گشت و گذار کرد. در حقیقت افراد کمی هستند که از مدل تورینگ تاشو برای سفرهای طولانی مدت بدون هیچ وسیله نقلیه دیگری استفاده کنند.

تورینگ دو نفره یا تاندم

دوچرخه دو نفره از آن دسته وسایل نقلیه خاصی است که شاید استفاده از آن در جامعه جا نیفتاده باشد. اما هنوز هم افرادی هستند که می‌خواهند با یک تاندم و همراه با یک نفر دیگر به مسافرت بروند و این‌گونه خود را به چالش بکشند. دوچرخه تورینگ تاندم به دو نفر با سطح مهارت‌ها و تناسب اندام متفاوت اجازه می‌دهد با یکدیگر سفر کنند.

تورینگ دو نفره یا تاندم | دوچرخه توریستی

تفکر اشتباهی وجود دارد که تورینگ دو نفره می‌تواند بار بیشتری نسبت به انواع جاده با خود حمل کند. در صورتی که این نوع از دوچرخه توانایی حمل بار بسیار زیادی ندارد اما با وصل کردن یک کالسکه کوچک به پشت تاندم، مشکل حمل بار را رفع کنید.

ویژگی‌های دوچرخه توریستی

تا به اینجا متوجه شدیم که دوچرخه تور شباهت‌های بسیاری با مدل‌های کلاسیک و جاده ای دارد. اما چه چیزهایی باعث می‌شوند این نوع از وسیله نقلیه با سایر مدل‌ها متفاوت شود؟ در حقیقت باید پرسید کدام اجزا و ویژگی‌ها هستند که مدل تور را برای سواری یک روزه یا حتی سفرهای طولانی مدت مناسب می‌کند و می‌توان مدت‌ها با آن به ماجراجویی پرداخت؟

ویژگی‌های دوچرخه توریستی

فریم و قاب

فریم دوچرخه‌ها با کاربردهای متفاوت از مواد اولیه گوناگونی تشکیل شده است. در حقیقت می‌توان گفت قاب از هر متریالی که ساخته شود می‌توان با آن سفر کرد اما بهترین و بهینه‌ترین ماده اولیه برای قاب این مدل، فولاد است. این نوع ماده اولیه قوی بوده و می‌تواند وزن زیاد بارهای سنگین را تحمل کند.

همچنین تعمیر و یافتن قطعات یدکی این جنس از قاب راحت‌تر است. به همین دلیل اغلب برای مدل تور از دوشاخ و فریم فولادی استفاده می‌شود. برای اینکه بدانید قاب فولادی چقدر قدرتمند است، این داستان واقعی را بخوانید:

در سال ۲۰۱۶ لارا بینگهام (laura bingham) که با چرخ تورینگ خود مشغول گشت و گذار و ماجراجویی در قاره آمریکای جنوبی بود، با یک اتومبیل تصادف کرد. خوشبختانه لارا صدمه‌ای ندید و دوچرخه‌اش توسط یک جوشکار محلی تعمیر شد. پس از این تصادف او توانست به مسیر خود ادامه دهد. اگر جنس قاب هر چیزی به جز فولاد بود، ادامه سفر برای لارا غیر ممکن می‌شد.

اجزای با دوام

به همان دلیلی که باید قاب را از جنس فولاد و محکم انتخاب کرد، باید قطعات دیگر را هم از مواد اولیه بادوامی تهیه کرد. هنگام انتخاب مدل تورینگ به اینکه وزن وسیله نقلیه چقدر زیاد می‌شود فکر نکنید؛ بلکه به این بیاندیشید که اجزا و قطعات محکم و بادوامی داشته باشید.

اجزای با دوام | دوچرخه توریستی

قدرت دینام

حتی اگر قصد ندارید در شب پدال بزنید، بهتر است برای احتیاط هم که شده چراغی روی چرخ خود داشته باشید. همچنین باید جی‌پی‌اس خود را هم شارژ نگه دارید تا هنگام سفر، مسیر را گم نکنید. برخی از مدل‌های توریستی دینام‌هایی روی هاب جلویی خود دارند تا منبع ثابتی از انرژی، که به برق اصلی وابسته نیست، تهیه کنند. بهتر است کابل دینام از داخل دوشاخ عبور کند تا آسیبی به آن نرسد.

گلگیر

آب و هوا هنگام سفرهای چند روزه چیز متغیری است و امکان دارد حین پدال زدن و لذت بردن از مسیر، باران غافلگیرتان کند. برای اینکه بتوانید در روزهای مرطوب و بارانی محتاط‌تر عمل کنید و بدون خطر به مسیر خود ادامه دهید، باید حتما گلگیر داشته باشید.

ترمز دیسکی یا طوقه ای

امروزه مدل توریستی به جای ترمز ویبریک v قدیمی، ترمزهای دیسکی دارند. ترمز دیسکی بساری قو‌تر است و اگر بار و کوله‌پشتی سنگین روی چرخ گذاشته باشید و یا حتی در روزهای بارانی و سرد هم می‌تواند سازگاری خوبی داشته باشند.

ترمز دیسکی یا طوقه ای | دوچرخه توریستی

از طرفی یافتن قطعات یدکی و تعمیر ترمز دیسکی از ترمز طوقه ای سخت‌تر است و اگر قرار است به مقصدهای دورافتاده سفر کنید، این شانس وجود دارد که نتوانید قطعات یدکی ترمز دیسکی را به راحتی پیدا کنید. بنابراین در این شرایط بهتر است از ترمز طوقه ای استفاده شود.

دوچرخه توریستی یا تورینگ برای کسانی ساخته شده که دوست دارند با این وسیله نقلیه ماجراجویی و مسافرت کنند. این مسافرت‌ها می‌توانند یک روزه و یا چند هفته‌ای باشند و محدودیتی در زمان ندارند. اگر از آن دسته افرادی هستید که مشتاق سفرهای هیجان‌انگیز هستند، می‌توانید با دوچرخه، گردشگری کنید و علاوه‌بر لذت بردن از مسیر، به طبیعت و محیط زیست هم احترام بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا