دوچرخهمقالات دوچرخه

با دوچرخه بی ام ایکس (BMX) پرواز را تجربه کنید!

اگرچه مدل‌های کوهستان و جاده‌ای محبوبیت بسیار بالایی در میان افراد دارند، اما دوچرخه بی ام ایکس هم از این قافله عقب نیست و می‌توان آن را یکی از انواع بسیار محبوب این وسیله ورزشی دانست. این نوع اغلب طراحی و عملکرد ساده‌ای دارند و می‌توانند وزن زیادی را تحمل کند. بارزترین ویژگی دوچرخه BMX سایز کوچک و قاب جمع و جور آن است.

درست است که این وسیله ورزشی کارکرد ساده و طراحی مینیمالی دارد، اما می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند و روی سطوح ناهمواری برود. از این نظر حتی می‌تواند با مدل کوهستان و جاده هم رقابت کند. این مدل زمانی زیر مجموعه یا شاخه‌ای از مدل‌های سنتی بودند، اما از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های زیادی داشته و تکامل یافته‌اند.

مجموع تمام این رشدها و پیشرفت‌ها سبک‌ها و قالب‌های مختلفی را به وجود آورده و توانسته برای بسیاری از افراد در سطح مبتدی تا پیشرفته، سرگرمی جدید و جذابی ایجاد کند. برای آشنایی بیشتر با این مدل تا انتهای این مطلب از بایکینگ با ما همراه باشید.

با دوچرخه بی ام ایکس (BMX) پرواز را تجربه کنید!

دوچرخه بی ام ایکس چیست؟

دوچرخه BMX تعاریف متعددی دارد اما در کل این مدل یک وسیله نقلیه آفرود بسیار ساده است که هم برای مسابقه و هم برای انجام حرکات نمایشی استفاده می‌شود. بی ام ایکس در واقع مخفف “موتور کراس دوچرخه” است. در انگلیسی BMX مخفف Bicycle Motocross. موتورکراس ریشه و اساس این نوع از وسیله ورزشی است. اولین اشکال دوچرخه بی ام ایکس برای علاقه‌مندان به موتورکراس ساخته شد که خواهان وسیله‌ای بودند تا بتوانند به مدت طولانی در مسیرهای خاکی و پر از مانع، سواری کنند.

اصطلاح دوچرخه بی ام ایکس اکنون نه تنها برای دوچرخه‌های مسابقه، بلکه برای رشته‌های درت جامپ، حرکات نمایشی در پارک‌ها و سبک آزاد استفاده می‌شود. اگرچه رشته‌های زیاد و متعددی در بی ام یکس وجود دارد، دوچرخه‌های آن تفاوت‌های جزئی و اندکی باهم دارند. به طور کلی این مدل از سایر مدل‌ها کوچک‌تر اما محکم‌تر است. فریم ساده‌ای دارند و لاستیک‌های آن‌ها ضخیم و پهن است تا بتوانند راحت‌تر از روی موانع بپرند و فرود آیند.

آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر سختی‌های مختلف مسیرهای پیش‌رویشان مقاومت بالایی داشته باشند و در عین حال از قطعا متحرک کم‌تری در ساخت آن‌ها استفاده شده است. این به آن معناست که در مدل BMX فقط یک دنده و سیستم ترمز ساده‌ای استفاده شده است.

دوچرخه بی ام ایکس چیست؟

تاریخچه دوچرخه بی ام ایکس

نمی‌توان برای این مدل از وسیله ورزشی تاریخ آغاز دقیقی در نظر گرفت اما می‌توان پیشینه آن را به صورت موثق از اواخر دهه ۱۹۶۰ دنبال کرد. در آن زمان بی‌ام‌ایکس همچنان با نام موتو کراس شناخته می‌شد و ویژگی‌های یکسانی را برای هر دو در نظر می‌گرفتند

انواع دوچرخه بی ام ایکس

با توجه به تفاوت در سبک‌ها و انواع رشته‌هایی که با BMX انجام می‌شوند، این نوع از دوچرخه‌ها در طول زمان تغییر کرده و تولیدکنندگان ویژگی‌های مختلفی را بر اساس نیازهای گوناگون طراحی و تولید نموده‌اند.

دوچرخه بی ام ایکس مسابقه

ابتدایی‌ترین و اصلی‌ترین نوع BMX نوع مسابقه آن است. این مسابقه در واقع دورهای کوتاه با سرعت بسیار بالا در اطراف یک مسیر خاکی است. این مسیر، پرش‌ها و پیچ و خم‌های گوناگونی دارد. این وسیله ورزشی به گونه‌ای ساخته شده که وزن بسیار سبکی داشته باشند و در عین حال انعطاف خوبی برای مانور دادن به ورزشکار بدهند. همچنین باید طوری طراحی شوند که فرد بتواند با کنترل و سرعت کافی رقابت کند.

دوچرخه بی ام ایکس مسابقه

در ساخت این نوع از بی ام ایکس از موتور سیکلت موتورکراس الهام گرفته شده و بسیاری از ویژگی‌های آن، به جز موتور، را حفظ کرده است. به این معنا که زین در موقعیت بالاتری قرار داد و به ورزشکار اجازه می‌دهد تا کنترل بهتری روی فرمان داشته و همچنین خط دید مناسب‌تری داشته باشد. لاستیک‌های مدل مسابقه‌ای بی‌ام‌ایکس نسبتا نازک بوده و کاملا عاج‌دار هستند.

دوچرخه بی ام ایکس فری استایل

فری استایل برای طیف گسترده‌ای از سبک‌ها ساخته شده‌ و خود به انواع متفاوتی که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند تقسیم می‌شود. فری استایل‌ها به اندازه مدل‌های مسابقه سریع نیستند و شامل انواع هاف پایپ، خیابانی و پارک می‌شوند. در کل سبک فری استایل بیشتر روی حرکات نمایشی و بدلکاری تمرکز دارد.

دوچرخه بی ام ایکس فری استایل

دوچرخه بی ام ایکس درت جامپ

این مدل چیزی میان سبک فری استایل و مسابقه است. یعنی ویژگی‌های لازم برای انجام حرکات نمایشی را با قابیلت حرکت با سرعت بسیار بالا ترکیب کرده است. درت جامپ نیز رشته‌ای است که روی پریدن از تپه‌های خاکی و انجام بدلکاری تمرکز دارد. امروزه علاوه‌بر مدل‌های قدیمی‌تر، دوچرخه برقی درت جامپ هم در بازار عرضه می‌شود و می‌توان با سرعت بیشتر و بهینه‌تر روی خاک حرکات نمایشی و پرش‌های هیجان‌انگیز انجام داد.

اجزای دوچرخه بی ام ایکس

هر وسیله‌ای اجزای خاص خودش را دارد و با این بخش‌های مختلف متمایز می‌شود. بی ام ایکس نیز با توجه به کاربری متفاوتش، بخش‌های گوناگونی دارد که در ادامه به توضیح مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

دوشاخ

دوشاخ درواقع چرخ جلو را نگه می‌دارد. این بخش مستقیما بر نحوه کنترل این وسیله، چگونگی انجام حرکات نمایشی و ترفندهای خاص و کیفیت سواری تاثیرگذار است. روش ساخت و مواد اولیه استفاده شده در دوچرخه با فریم یکی است و فقط در کاربرد متفاوت هستند.

دوشاخ | دوچرخه بی ام ایکس

چرخ دنده

چرخ دنده همان قسمتی است که زنجیر را در جایی که پدال‌ها و میل لنگ قرار گرفته‌اند، نگه می‌دارد. چرخ دنده می‌تواند بسته به چیدمان و تعداد دنده، ۳۶ و یا ۲۳ دندانه داشته باشد.

میل لنگ

میل لنگ لوله‌هایی هستند که پدال‌ها را به چرخ دنده‌ها متصل می‌کنند. میل لنگ‌ها در طول‌ها و اندازه‌های مختلف هستند. همچنین نحوه ساخت و مواد اولیه استفاده شده در آن‌ها نیز می‌تواند مختلف باشد.

فریم و قاب

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این مدل از وسیله ورزشی، قاب یا فریم آن است. این قاب کوچک است و باید با مواد اولیه بسیار مقاومی ساخته شود تا هنگامی که ورزشکار تمرین می‌کند و زمین می‌خورد، دوچرخه آسیب چندانی نبیند. ماده اولیه‌ای که قاب بی ام ایکس از آن ساخته می‌شود، متفاوت است و با توجه به نوع دوچرخه و کیفیت ساخت آن از متریال های گوناگون و متناسب استفاده می شود. مهم‌ترین متریال‌هایی که قاب از آن‌ها ساخته می‌شوند را در ادامه توضیح خواهیم داد.

فریم و قاب | دوچرخه بی ام ایکس

آلومینیوم

قاب‌های آلومینیومی نه تنها در این مدل خاص، بلکه در سایر مدل‌های دوچرخه هم محبوبیت بالایی دارد. این نوع ماده اولیه، مفیدترین و مناسب‌ترین متریال برای فریم مدل‌های مسابقه‌ای به شمار می‌رود. آلومینویم سبک وزن است و کسانی که حرفه‌ای مسابقه می‌دهند، می‌توانند به راحتی با آن‌ها حرکات نمایشی شگفت‌آور انجام دهند.

فولاد

فولاد ماده اولیه بسیار با کیفیتی است و به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد، می‌تواند صدمات ناشی از انجام حرکات نمایشی و ترفندهای خاص را تحمل نماید. این نوع از فریم بیشتر برای مدل فری استایل و خیابانی مناسب است. زیرا فولاد وزن بالایی دارد و استفاده از آن در مسابقات چندان کارآمد نیست.

کرومولی

از نظر بسیاری از افراد، کرومولی بهترین ماده اولیه قاب است. کرومولی در واقع یک آلیاژ فولادی است که از ترکیب فولاد، کروم و مولیبدن ساخته می‌شود. این ماده جایگزینی سبک‌تر و بادوام‌تر نسبت به آلومینیوم و فولاد است. کرومولی بهترین انتخاب برای سواری در مسیرهای سخت است و این نکته در سواری با BMX بیشتر حائز اهمیت است. این آلیاژ وزن کمی دارد و پرش و حرکات نمایشی را برای ورزشکاران راحت می‌کند. همچنین مقاومت بسیار بالایی هم دارد و هنگامی که با آن زمین می‌خورید، آسیب چندانی نمی‌بیند.

کرومولی | دوچرخه بی ام ایکس

امیدواریم این مقاله پیش‌زمینه‌ای درباره بی‌ام‌ایکس، انواع آن، ساختار و تاریخچه‌ای مختصر را در اختیارتان قرار داده باشد. اگرچه این مطلب به منظور عمیق شدن درباره این موضوع نوشته نشده، اما اکنون می‌توانید با آگاهی بیشتری برای خرید اقدام کنید و سرنخ‌هایی برای به دست آوردن اطلاعات تکمیلی گرفته باشید.

این نوع از وسیله ورزشی برای کسانی ساخته شده که به دنبال هیجان و ماجراجویی هستند و می‌خواهند حرکاتی خیره‌کننده و جذاب خلق کنند. اگر سرتان برای این درد می‌کند که یک حرکت را تکرار کنید تا آنقدر در آن ماهر شوید که دوستانتان را تحت تاثیر قرار دهید؛ می‌توانید سواری با بی‌ام‌ایکس را شروع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا